Piksele – z nami będziesz w nich najlepszy

Jeśli masz bogatą wyobraźnie, jesteś kreatywny/a, lubisz spędzać czas przed monitorem komputera i wiesz, że komputery to przyszłość – ten kierunek jest dla Ciebie. Programy graficzne, drukarki 3D, plotery będą wykonywać Twoje polecenia a Ty sam/a będziesz się czuł/a jak kapitan tego okrętu. Na zajęciach praktycznych swój warsztat będziesz doskonalić uczestnicząc w zajęciach fotografii, rysunku czy typografii. Zaprojektujesz okładkę, plakat, grafikę przestrzenną, stronę internetową, przygotujesz publikację elektroniczną i poznasz tajniki fotomontażu. Obróbka dźwięku, montaż filmów, tworzenie animacji oraz projektowanie grafiki komputerowej to umiejętności, które posiądziesz. Staniesz się twórcą gier wideo, kreatorem mediów społecznościowych i YouTube.

Kwalifikacje:

• PGF.04. Przygotowanie  oraz wykonanie prac graficznych i publikacji cyfrowych.
  • PGF.05. Drukowanie cyfrowe i obróbka druków.

Przedmioty rozszerzone:

• Matematyka.
  • Informatyka lub język angielski (do wyboru).

Języki obce:

• Angielski.
  • niemiecki.

Baza dydaktyczna

Bielska Szkoła Przemysłowa posiada zaplecze naukowo-dydaktyczne, które stanowią trzy pracownie komputerowe wyposażone w sprzęt komputerowy i oprogramowanie oraz kadrę odpowiednio wykwalifikowanych nauczycieli. Pracownie komputerowe podłączone są do sieci Internet. Bielska Szkoła Przemysłowa posiada 5 bardzo dobrze wyposażone pracowni multimedialnych. Jedna z nich znajdująca się w czytelni jest do dyspozycji uczniów przez cały czas pracy czytelni tj. od godziny 8.00-16.00 natomiast z czterech pozostałych pracowni uczniowie korzystają podczas lekcji i kółek komputerowych. Wszystkie komputery mają całodobowy dostęp do sieci Internet. W czytelni multimedialnej zlokalizowanej w sali 155 znajdują się 6 stanowisk komputerowych. Uczniowie mają do dyspozycji kolorową drukarkę atramentową ze skanerem. Sala ta została stworzona na potrzeby uczniów, którzy nie posiadają w domu komputera albo Internetu. W  pracowni multimedialnej w sali 303 jest 17 stanowisk komputerowych. Wszystkie stanowiska posiadają nagrywarki. Uczniowie mają dostęp do skanerów. Sala 301 wyposażona jest w 18 stanowisk multimedialnych z monitorami 22 calowymi, w tym stanowisko dla nauczyciela. Do dyspozycji uczniów jest drukarka laserowa podłączona do sieci, ploter wielkoformatowy oraz 10 skanerów do skanowania oryginałów refleksyjnych. W pracowni realizowane są również zajęcia z druku cyfrowego i obróbki introligatorskiej wyrobów poligraficznych. Wszystkie sale spełniają wymogi Ośrodka Egzaminacyjnego.

Sala 308 wyposażona jest w 17 stanowisk multimedialnych, w tym stanowisko dla nauczyciela. Do dyspozycji uczniów jest drukarka laserowa podłączona do sieci oraz skanery do skanowania oryginałów refleksyjnych. Szkoła dysponuje również 2 kamerami: internetową i filmową oraz aparatem cyfrowym i zwykłym, które są także wypożyczane uczniom na ich potrzeby.

Wydział posiada zaplecze naukowo-dydaktyczne, które odpowiada wymogom nowoczesnej edukacji. Dysponujemy pięcioma pracowniami informatycznymi ze swobodnym dostępem do Internetu. Pracownie dodatkowo wyposażone są w sprzęt używany w nowoczesnej poligrafii.

Czego się nauczysz?:

W trakcie nauki na kierunku Technik grafiki i poligrafii cyfrowej zdobędziesz wiedzę i umiejętności w zakresie:

• Przygotowania materiałów cyfrowych do wykonania projektów graficznych.
  • Opracowania publikacji i prac graficznych do druku.
  • Przygotowania publikacji elektronicznych.
  • Drukowania cyfrowego.
  • Obróbki druków cyfrowych.
  • Planowania i kontrolowania produkcji poligraficznej.
  • Drukowania i obróbki druków 3D.

Jakie przedmioty zawodowe poznasz?:

W trakcie nauki masz szansę rozwijać swoją wiedzę w ramach następujących przedmiotów zawodowych:

• Podstawy poligrafii.
  • Podstawy projektowania graficznego.
  • Podstawy projektowania publikacji.
  • Maszyny i urządzenia cyfrowe.
  • Rysunek techniczny.
  • Język obcy zawodowy.
  • Podstawy działalności gospodarczej w poligrafii.
  • Bezpieczeństwo i higiena pracy.
  • Projektowanie graficzne.
  • Projektowanie publikacji.
  • Drukowanie cyfrowe.
  • Modelowanie i drukowanie 3D.

Swoje umiejętności możesz poszerzyć uczestnicząc w dodatkowych zajęciach.

Uczniowie tego kierunku dokumentują imprezy szkolne, organizują sesje fotograficzne koła modelek, przygotowują materiały reklamowe szkoły. Już w trakcie nauki możesz kompletować  portfolio, które stanie się Twoją wizytówką w trakcie poszukiwania pracy lub zdając egzaminy na studia.

Perspektywy:
Jako absolwent kierunku technik grafiki i poligrafii cyfrowej będziesz mógł podjąć pracę w:

• Drukarniach.
  • Zakładach poligrafii cyfrowej.
  • Agencjach reklamowych.
  • Działach marketingu.
  • Przedsiębiorstwach produkcyjnych.

Możesz zostać:

• Grafikiem komputerowym.
  • Projektantem gier komputerowych.
  • Składać publikacje analogowe i cyfrowe.
  • Projektować plakaty, ulotki, wizytówki, foldery, czasopisma, książki.
  • Prowadzić własną działalność gospodarczą.
  • Prototypować elementy dla przemysłu.

Najlepsi uczniowie uczestniczą w zajęciach grafiki warsztatowej na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie.

Dalsza nauka:
Jeżeli spodoba Ci się kierunek, swoją wiedzę i umiejętności możesz rozwijać kontynuując naukę na uczelniach wyższych na wybranym kierunku.

Oferta jest bogata:

• Grafika komputerowa.
  • Projektowanie 3D.
  • Projektowanie gier komputerowych.
  • Projektowanie grafiki użytkowej.
  • Wzornictwo przemysłowe.
  • Poligrafia.