Janina Górniak pochodziła ze znanej i zasłużonej na Śląsku Cieszyńskim rodziny. Od najmłodszych lat była nazywana Niną. Uczęszczała do Polskiej Ludowej Szkoły, gdzie zaczęła się jej przygoda z harcerstwem. Po ukończeniu nauki w Czeskim Cieszynie kształciła się w Szkole Rzemiosła Artystycznego w Wiedniu a następnie w Szkole Sztuk Zdobniczych w Krakowie. Prowadziła własną pracownię tkactwa artystycznego. Jej projekty były unikatowe, wykonywane z najlepszej gatunkowo wełny angielskiej. Stworzyła rodzinną firmę, która była znana z projektów ubrań damskich, sukni wieczorowych, kostiumów teatralnych, historycznych i galowych a nawet szat liturgicznych. Dostarczała również projekty znanemu w całej Europie paryskiemu dyktatorowi mody firmie Rodier.

Życie młodej artystki przerwała wojna. Zginęła we wrześniu 1939 r. w pociągu, który został zbombardowany przez samoloty niemieckie.

Iwona Łogusz

Zapraszamy do zakładki Galeria