BSP

W lutym 2023 roku uczennice klas czwartych wydziału graficznego po raz pierwszy wzięły udział w II edycji projektu edukacyjnego – „Archiwum zapomnianych technologii” realizowanego w Archiwum Państwowym w Katowicach . Było to możliwe dzięki podpisaniu w ubiegłym roku Porozumienia o współpracy pomiędzy naszymi instytucjami.

Projekt obejmował cykl trzech warsztatowych spotkań wyjazdowych z dodatkowymi wykładami, przybliżającymi ginącą sztukę introligatorską. Podczas warsztatów wykonaliśmy własnoręcznie wszystkie etapy prac: począwszy od wykonania papierów marmurkowych, poprzez szycie wkładów, przygotowanie kapitałki po zamknięcie całości w tradycyjną oprawę książkową. Część teoretyczna dotyczyła specjalistycznej wiedzy przekazywanej w formie ciekawych wykładów prowadzonych przez najlepszych specjalistów.

Mistrzowskie warsztaty praktyczne prowadziły z nami Panie: Sylwia Blacha i Iwona Uliasz, które w bezpośredni, przystępny i zaangażowany sposób dzieliły się z nami wiedzą fachową wynikającą z wieloletnich doświadczeń w pracy z dokumentami archiwalnymi. Tak dobra i intensywna praktyczna nauka rzemiosła była również możliwa dzięki zaangażowaniu, zainteresowaniu i chęci pracy naszych uczennic, które pozostawiły po sobie dobre i zdecydowanie pozytywne wrażenie tym samym stając się „ambasadorkami naszej szkoły”.

Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor Archiwum Państwowego w Katowicach Sławomirze Krupie za umożliwienie nam uczestnictwa w zajęciach, szczególnie za możliwość osobistego poznania pracowników naukowych i skorzystania z ich bezcennej wiedzy fachowej, za dostęp do najlepszych materiałów oraz w pełni wyposażonych pracowni.

Dziękujemy też za życzliwe i ciepłe przyjęcie naszej grupy.

Mamy nadzieję, że najbliższym czasie uda nam się znowu spotkać tym razem w naszej szkole.

W warsztatach wzięły udział:

Julia Baranowska, Kinga Koźmińska, Dominika Jasica, Marta Mizera, Weronika Gawełek, Małgosia Nycz, Małgosia Matuszek, Klaudia Kanik z klasy 4 AG5 oraz Michalina Szczerbaniewicz, Julia Krzempek, Julia Drzyzga, Oliwia Tomczak, Aneta Kocur, Patrycja Szlachetka z klasy 4 BG5.

Zapraszamy do Galerii

Opiekun Przemysław Dominik.

By Admin