BSP

W dniu 17 marca 2023 r. w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej odbył się Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej. W ramach jego obchodów zorganizowano krótkie wykłady oraz szereg zajęć laboratoryjnych dla uczniów szkół średnich. Wzięli w nich udział również uczniowie BSP – klasy 1AN i 2AO.

Tematyka zajęć była różnorodna i brzmiała zachęcająco:

Biomateriały wokół nas.

Innowacyjne materiały na ogniwa słoneczne.

Roztrzęsione cząsteczki – spektroskopia na wesoło – czyli o czym możemy wnioskować na podstawie widm w podczerwieni?

Jak zrobić prosty eksperyment materiałowy?

O mikrobach i materiałach. Badania mikrobiologiczne w inżynierii materiałowej.

Jak wysoko zawędruje woda? Badamy ceramiczne materiały budowlane.

Hologramy i lasery – inżynieria materiałowa na rynkach walutowych.

Co  piszczy w drodze i trzeszczy na dachu ? Badania tekstyliów technicznych i geowłóknin.

Intrygujące tematy zostały ciekawie rozwinięte, a nasza młodzież uczestniczyła w zajęciach z dużym zaangażowaniem i entuzjazmem. Tak dużym, że nasze uczennice wygrały dwie z trzech nagród, jakie organizatorzy przygotowali dla najbardziej uważnych uczestników zajęć 🙂

„Fajnie spędzony czas, miła atmosfera. Wykłady na bardzo dobrym poziomie, a wykładowcy chętnie odpowiadali na pojawiające się pytania, pokazywali związki przyczynowo-skutkowe doświadczeń. Oglądaliśmy bakterie pod mikroskopem, przeprowadzaliśmy doświadczenie z korozją, poznaliśmy zastosowania inżynierii materiałowej np. w plastrach celulozowych przyspieszających proces gojenia się ran i wiele, wiele innych.”

„Warsztaty były niesamowicie ciekawe. Dowiedzieliśmy się dużo nowych rzeczy, a niektóre nawet były bardzo zaskakujące. Do teraz pewnie wielu z nas nad niektórymi poruszonymi tematami nadal się zastanawia. Z pewnością te warsztaty zachęciły kilka osób do poszerzenia wiedzy z mikrobiologii, spektroskopii lub elektrochemii.”

„Było bardzo fajnie. Mogliśmy wysłuchać dwóch wykładów, które były prowadzone przez absolwentów ATH. Były bardzo ciekawe. Podczas jednego z wykładów dowiedzieliśmy się, że celulozę bakteryjną możemy spotkać w osadzie pojawiającym się podczas robienia octu jabłkowego. Na zajęciach z korozji mogliśmy sami zrobić doświadczenie, na mikrobiologii oglądaliśmy bakterie pod mikroskopem, a na zajęciach ze spektroskopii mieliśmy bardzo namieszane w głowie 🙂 Było trudno, ale też ciekawie i śmiesznie. Dowiedzieliśmy się dużo zaskakujących rzeczy, o których po przekroczeniu progu sali mieliśmy pozapominać. Wiem, że zajęcia przekonały kilka osób do poszerzenia wiedzy z tych tematów. Było naprawdę super.”

Zapraszamy do Galerii

By Admin