BSP

19 kwietnia uczniowie klasy 2 AG pomimo chłodu i lekkich opadów z właściwą sobie werwą i humorem opuścili ciepłe mury naszej szkoły udając się w nieznanym kierunku :).

Na początek odwiedziliśmy Książnicę Beskidzką z wystawą ” Madonny w linorytach Zbigniewa Jóźwika”. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy linoryty i poruszające grafiki z motywem wiodącym – Madonną. Szczegóły, detale, uproszczenia i obserwacje technik wykonania były dla nas bardzo inspirujące.

Drugim punktem wyjścia było Muzeum Historyczne do którego dotarliśmy nadkładając nieco drogi przez rynek staromiejski. „Sztuka wzajemnych inspiracji. Literatura – książka – plastyka.” to kolejna wystawa jaka obejrzeliśmy. Prezentowana wystawa przygotowana została w oparciu o zbiory własne Muzeum.

Wyeksponowano wiele obiektów, reprezentujących takie dyscypliny, jak: malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba i tkanina; powstałe na przestrzeni od XVI wieku do początków obecnego stulecia. Są to zarówno dzieła realistyczne, jak i symboliczne oraz abstrakcyjne kompozycje. Co ważne wystawa została przygotowana w oparciu o zbiory Muzeum w Bielsku-Białej. Kolejne dwie ekspozycje podziwialiśmy na atrium muzeum. „Powstanie styczniowe” oraz „300-lecie nadania praw miejskich Białej i rzeczy zwykłe tamtego czasu”.

Ostatnim punktem na naszej mapie była wystawa w Regionalnym Ośrodku Kultury pt: „Czarno na białym – Drzeworyty i rysunki Jadwigi Smykowskiej”.

Mieliśmy okazję podziwiać zbiór około 50 grafik i rysunków mistrzyni drzeworytów z Cieszyna, które poruszyły nas szczególnie swoim mistrzostwem prowadzenia linii, wykonaniem, ujęciem tematów, regionalizmami, humorem ale też głęboką nostalgią.

Uczniowie klasy 2 AG po poprzednim spotkaniu ze sztuką w bielskim BWA (2 wystawy w lutym br.) z chęcią i zainteresowaniem uczestniczą w życiu kulturalnym naszego miasta.  

Zapraszamy do Galerii.

By Admin