BSP

Kolejna wystawa w naszej szkole jest eksponowana na korytarzu 3 piętra. To już druga ekspozycja którą otrzymaliśmy z Archiwum Państwowego w Katowicach.

Ukazuje ona w jaki sposób w minionych wiekach tworzone były firmowe dokumenty, dzisiaj bardziej znane jako „papiery firmowe”. Nasi uczniowie zapoznają się z historią projektowania akcydensów, przy okazji poznając bogactwo form, krojów pisma, ozdobników, a nawet bardzo dokładne rysunki-grafiki przedstawiające architekturę (głównie zakłady przemysłowe).

Dzisiaj takie bogactwo form spotkać można na niektórych opakowaniach.

Historia papierów ukazuje też zmieniające się mody w projektowaniu, techniki druku, wprowadzanie kolorów i uproszczeń – minimalizację efektów graficznych  oraz wiele innych zajmujących detali.
Plansze zostały opracowane na bazie dokumentów archiwum pszczyńskiego.   

Wystawa dotarła do nas ponownie, dzięki ofiarności i wsparciu prof. Marcina Leżańskiego, który znacząco przyczynił się do jej ostatecznego wyglądu w naszej szkole. Wielką pomocą w jej instalacji  był dla nas udział w jej montażu  uczniów klasy 4 AG5 Konrada Brondera i Bartka Kopacza, za co im dziękujemy.

Dziękujemy również Dyrekcji Archiwum Państwowego za udostępnienie materiałów i wszelką pomoc jaką otrzymaliśmy. 

Link do AP

Zapraszamy do Galerii

By Admin