BSP

W wilgotnej poniedziałkowej aurze 24 kwietnia wraz z  klasą 4AG5 poszliśmy do Archiwum Państwowego. Archiwum mieści się w nowoczesnym przestronnym i jasnym budynku przy ulicy J. Piłsudskiego 43  w Bielsku-Białej.

Na miejscu Pan Kierownik Paweł Hudzik zaprosił nas do sali konferencyjnej gdzie wyjaśnił nam zasady i podstawy funkcjonowania Archiwów Państwowych oraz wprowadził nas
w zagadnienia archiwistyki przechodząc do wątków lokalnych. Erudycja i wszechstronność wątków, splotów wydarzeń i faktów w odniesieniu do dokumentów oraz łatwość przekazu informacji w wykonaniu Pana Kierownika, zrobiła na nas duże wrażenie.
Zaprezentowane oryginalne dokumenty były też ciekawym testem na próby ich odczytania (najstarszy dokument z zasobach archiwum) lub odpowiedzenia na pytanie z jakiego okresu pochodzi np. mapa panoramiczna Niemiec. Tutaj świetnie sobie radził Bartek Kopacz, odczytał kilka słów z dokumentu rękopiśmiennego z XVI wieku, jednak osadzenie historyczne mapy dla większości z nas było zadaniem zdecydowanie trudniejszym, chociaż pochodziła ona z XX wieku.    
Mieliśmy też okazję  obejrzeć mnóstwo dokumentów, księgi metrykalne, rachunkowe, wzornik tkanin z obszaru Andrychowa (początki XX w.) oraz inne dokumenty. Archiwum bielskie posiada też ciekawy dokument z 1929, a będący częścią historii naszej szkoły – jest to świadectwo ucznia naszej szkoły :).

Po części studyjnej zwiedziliśmy też czytelnię gdzie każdy z nas może przyjść, zapoznać się z dokumentami przeszłości (często dotyczącymi naszych rodzin), zeskanować dokument lub przepisać istotne informacje. Kolejne etapy to możliwość zwiedzenia niedostępnych części budynku zawierającymi magazyny i specjalne regały na dokumenty o nietypowych wymiarach.
Przy okazji zobaczyliśmy też jak wygląda profesjonalne przechowywanie dokumentów i ich zabezpieczenie na wypadek pożaru, tutaj znowu nieoceniona wiedza Pana Kierownika który krótko przekazał nam kilka cennych informacji na ten temat :).
Zostaliśmy też zaproszeni na noc muzeów która w tym roku odbędzie się 20 maja.

Po świetnych warsztatach w Archiwum w Katowicach była to kolejna niezwykle ciekawa wizyta. Bardzo cieszy nas tak owocna i poszerzająca horyzonty naszych uczniów współpraca.
Mamy nadzieję, że o okazji Dnia Nauki który organizujemy w maju w szkole, Pan Kierownik zaszczyci nas swoją obecnością. Bardzo tego sobie życzymy :).
Dziękujemy za przygotowanie, zorganizowanie i przeprowadzenie tej lekcji.

Opiekunami grupy byli: profesorowie Sławomir Kowalewski oraz Przemysław Dominik   

Wspomniano o nas: https://www.facebook.com/archiwumpanstwowekatowice

By Admin