17 kwietnia br. uczniowie klasy 1 AN oraz 2 BG mieli okazję uczestniczyć w prelekcji historycznej pt. „Walka Żołnierzy Wyklętych o wolną Polskę pod okupacją sowiecką”, którą  poprowadzili dla nas członkowie Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Śląska Cieszyńskiego. Pierwszą część wykładu poprowadził p. Ireneusz Pająk, który w niezwykle ciekawy sposób opisał sytuację Polaków pod okupacją sowiecką i walkę Żołnierzy Wyklętych o wolną Polskę. W trakcie wystąpienia szczególnie podkreślał rolę walk na terenie Śląska Cieszyńskiego i zachodniej Małopolski.  Nasi uczniowie poznali postać Henryka Flame ps. ,,Bartek” i historię jego oddziału. W drugiej części wykładu p. Aleksander Bujak przybliżył historię Ireny Hruszczak ps. ,,Japonka” i Romualda Czarneckiego ps. ,,Pikolo”.   Uczniowie poznali umundurowanie żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych i rodzaje broni jakimi się posługiwał (pepesza, mauser i mosin). Prelekcja była nie tylko okazją do żywego spotkania z historią, ale również do podejmowania interesujących rozmów i zadawania ciekawych pytań.