BSP

21 czerwca 2024 roku był w Bielskiej Szkole Przemysłowej wyjątkowy, nie tylko z powodu zakończenia roku szkolnego, ale przede wszystkim upłynął pod znakiem imprezy będącej preludium nadchodzących obchodów jubileuszu 160 lecia Bielskiej Szkoły Przemysłowej. Odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej nauczycielowi, kierownikowi Warsztatów Szkolnych inżynierowi Leonowi Unickiemu, wybitnej postaci zasłużonej dla dziejów naszej szkoły oraz całego środowiska bielskich włókienników.

Był on niezwykle cenionym, kompetentnym pedagogiem i specjalistą. Inżynier Unicki ciągle jest pamiętany jako ikoniczna postać wśród nie mniej wybitnych nauczycieli tworzących bogatą historię szkół, których bezpośrednią spadkobierczynią jest Bielska Szkoła Przemysłowa.

Na uroczystość zaproszono wielu znamienitych gości. Przybył Prezydent Miasta Bielska Białej Jarosław Klimaszewski wraz ze swoim Zastępcą Piotrem Kucią, władze oświatowe reprezentowali: Urszula Szabla Przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury Rady Miejskiej w Bielsku-Białej, Agnieszka Herma Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu w Bielsku-Białej, Marcin Mędrek Starszy Inspektor Wydziału Edukacji i Sportu w Bielsku-Białej oraz Magdalena
Książek – Gacek Wizytator Kuratorium Śląskiego Delegatura Bielsko-Biała.

Inżynier Leon Unicki był bardzo zasłużonym członkiem społeczności Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, pełniąc funkcję Kuratora Diecezji Cieszyńskiej, członka Synodu Kościoła oraz Radcy Konsystorza, stąd też uroczystość uświetnił swoją obecnością Biskup Diecezji Cieszyńskiej kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Adrian Korczago.

Radę Osiedla Górne Przedmieście reprezentowała jej Przewodnicząca Krystyna Łaskarzewska.

Wiedza i doświadczenie zawodowe Inżyniera Unickiego służyły nie tylko działalności pedagogicznej, ale spożytkowane zostały przy powojennej odbudowie bielskiego przemysłu włókienniczego oraz przy tworzeniu zrębów działalności organizacji technicznych i stowarzyszeń branżowych włókienniczych, których był aktywnym członkiem. Nie może zatem dziwić liczna delegacja środowisk technicznych z naszego miasta, które reprezentowali Tadeusz Graczyk Prezes Beskidzkiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Bielsku-Białej oraz Prezes Stowarzyszenia Włókienników Polskich – SWP Oddział w Bielsku-Białej, Grzegorz Telok Wiceprezes Beskidzkiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Bielsku-Białej, Prezes Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników  Polskich – SIMP Oddział w Bielsku-Białej, Paweł Królikowski  – Dyrektor Beskidzkiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Bielsku-Białej. Przybyli także Józef Ćwiertka oraz Józef Król absolwenci naszej szkoły, którzy mieli zaszczyt osobiście poznać inżyniera Unickiego i aktywnie włączyli się w jego upamiętnienie.

Gośćmi uroczystości byli również wieloletni dyrektor Bielskiej Szkoły Przemysłowej Bogdan Sroka, członkowie Rady Rodziców BSP Joanna Kuklińska, Robert Sroka, Agnieszka Magnes oraz Jacek Zieliński dyrektor bratniej szkoły Zespołu Szkól Elektronicznych Elektrycznych i Mechanicznych.

Bez wątpienia najbardziej wzruszające było to, że na uroczystość przybyli członkowie rodziny inżyniera Leona Unickiego. Uroczystość uświetniła Henryka Unicka, synowa pana inżyniera oraz jego bratanek Stefan Unucka.

Całą uroczystość poprowadziła osobiście dyrektor Bielskiej Szkoły Przemysłowej Gabriela Michalska. W kulminacyjnym momencie Pani Henryka Unicka wraz z Prezydentem Jarosławem Klimaszewskim odsłonili tablicę pamiątkową poświęconą inżynierowi Unickiemu, po czym goście przeszli z reprezentacyjnego westybulu do sali 206, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości.

Zebrani wysłuchali tam w krótkiej prelekcji Rafała Butora poświęconej Leonowi Unickiemu oraz uczestniczyli w programie artystycznym przygotowanym przez uzdolnioną młodzież Bielskiej Szkoły Przemysłowej, a że jednocześnie był to koniec roku szkolnego, nastąpiło również rozdanie świadectw i dyplomów uczniom, którzy uzyskali najlepsze wyniki w nauce w czasie upływającego roku szkolnego 2023/2024. Wypada wspomnieć, że najlepszą uczennicą w szkole została Angelika Mitoraj z klasy 3BG z średnią 5,60.

Program artystyczny obejmował popisy recytatorskie, wokalne oraz taneczne uzdolnionej młodzieży naszej szkoły. Uroczystość prowadzili przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Marta Kupczak i Jakub Olek z klasy 3 AG oraz Oliwia Wilk i Kacper Kopciuch z klasy 2 GM. Wokalne talenty zaprezentowały Aleksandra Strządała z klasy 1 AO oraz Simona Wójcik z klasy 4 EG, która zaprezentowała mini recital znanych standardów muzycznych. Julia Pabian oraz Weronika Loranc z klasy 3 AO uraczyły zebranych swym kunsztem recytatorskim. Dużą atrakcją był występ szkolnego zespołu tanecznego z brawurowym wykonaniem rytmów rocknrollowych. W programie tanecznym zobaczyliśmy również tegoroczną absolwentkę z klasy 5 AN5, która wraz ze swym partnerem tanecznym Mateuszem pokazała znakomitą wiązankę tańców latynoamerykańskich. Oprawę dźwiękową nadzorowali Paweł Sacha i Jędrzej Pudełko z klasy 2 BG.

Po uświetnionej artystycznie uroczystości zebrani przeszli do sali 203, gdzie czekał na nich poczęstunek. Mogli oni też tam już w luźniejszej atmosferze skonfrontować swoje wrażenia, a starsi goście pamiętający inżyniera Unickiego także powspominać postać szanownego bohatera tego wydarzenia.

Wydaje się, że dzień 21 czerwca 2024 roku na długo zapadnie w pamięci wszystkich zebranych, a odsłonięta tablica poświęcona inżynierowi Leonowi Unickiemu będzie przez lata świadectwem wdzięczności, jaką dzisiejsze pokolenia pedagogów i uczniów okazują wybitnym postaciom tworzącym w przeszłości oblicze naszej szacownej Szkoły-Jubilatki.

Na koniec wypada wymienić nauczycieli, którzy włożyli dużo serca w przygotowanie tej uroczystości oraz inspirowali i przygotowali uczniów BSP, by mogli zaprezentować swoje niewątpliwe talenty. Nad koordynacją całości uroczystości czuwali Maria Chrzanowska oraz Rafał Butor. Za program artystyczny odpowiadały Magdalena Kasztalska i Teresa Pieńkowska. Choreografię oraz stroje zespołu tanecznego przygotowała Olena Kozenko, natomiast dekoracje przygotowała Ewa Fodczuk.Poniżej relacja wideo z portalu Magazyn Samorządowy w Bielsku-Białej:

By Admin