Końcem marca ponownie dzięki życzliwości Dyrekcji Archiwum Państwowego w Katowicach mogliśmy ponownie uczestniczyć w trzeciej edycji projektu edukacyjnego mającego na celu przekazanie umiejętności związanych z zanikającą sztuką introligatorską. W tej edycji, wzbogaconej dodatkowo o jeden dzień, mogliśmy poznać technikę powstawania papieru czerpanego.
Każdego dnia już po dotarciu do siedziby Archiwum miał miejsce bogato ilustrowany wykład wprowadzający nas w zagadnienia warsztatowego dnia. Były to:
„Historia papieru marmurkowego”, „ Tajniki tworzenia papieru czerpanego” w tym filigrany, „Budowa książki zabytkowej” oraz „Archiwalia u introligatora”. Wszystkie wykłady prowadzone były przez kadrę naukową Archiwum, mistrzynie w rzemiośle introligatorskim i dyplomowane konserwatorki skóry i papieru.
Po części wykładowej rozpoczynaliśmy kilkugodzinne warsztaty praktyczne.
Najpierw w dwóch technikach wykonaliśmy własnoręcznie papiery marmurkowe, następnie już podzieleni na grupy czerpaliśmy papier który wzbogacaliśmy… lub szyliśmy blok książki. Kolejny dzień to początek wykonania oprawy kombinowanej, a następnie wymagający dużej dokładności proces wyklejania opraw papierami marmurkowymi.
Opis bardzo krótki, ale wszystkie etapy pracy były często wyczerpujące i intensywne. Mimo to polubiliśmy bardzo ten styl i charakter pracy. Dostęp do wiedzy i praktycznych aspektów pracy nad książką historyczną był dla nas nieograniczony. Często wzbogacony o jasny nie pozbawiony humoru styl pozwolił nam na szybkie postępy w pracy. Te cztery dni pozwoliły nam nie tylko dobrze spędzić czas, wzbogacić się o nowe umiejętności zawodowe, ale też mieć chwile wolnego czasu i poznać się lepiej w trudach podróży do Katowic.
Bardzo za ten czas dziękujemy i mamy nadzieję, że kiedy rozbudowa Archiwum zakończy się będziemy mogli ponownie skorzystać z tej unikalnej możliwości pracy i nauki w tej ważnej Instytucji.
W warsztatach wzięli udział:
Agata Król, Angelika Mitoraj, Nadia Matlak, Wiktoria Sokołowska, Anastasia Yasinska z klasy 4 BG; Natalia Czerwińska, Natalia Krzempek, Amelia Chanek z klasy 3AG, Dawid Bała, Maja Forma, Jola Suchy, Ola Shapovalik, Liwia Świeczkowska z klasy 2 AG i Paulina Warakomska z klasy 2 BG oraz Kinga Galas-Górna z klasy 2CG.
tekst/ zdjęcia: Przemysław Dominik
zdjęcia: P. Dominik/Piotr Czypionka
opracowanie materiału zdjęciowego: Wiktoria Sokołowska