BSP

W ramach programu Interreg mieliśmy możliwość wziąć udział w wyjeździe edukacyjnym do słowackiego miasteczka Martin. Każdy dzień był starannie zaplanowany, obejmując ciekawe warsztaty ściśle związane z branżą poligraficzną. Z wielkim zaangażowaniem uczestniczyliśmy w zajęciach, zdobywając cenną wiedzę  jednocześnie tworząc ciekawe projekty graficzne. Wieczorami wybieraliśmy się grupą na wspólne spacery po urokliwym centrum miasta, które pozwalały nie tylko odpocząć po intensywnym dniu, ale również poznać historię i kulturę Martina w przyjemnej, integrującej atmosferze. Wyjazd był nie tylko edukacyjny, ale również pełen pozytywnych wrażeń i wspomnień, które zostaną z Nami na zawsze. 

Wiktoria Sokołowska


W dniach: 19-20-21 maja 2025 roku uczestniczyliśmy w ramach programu INTERREG w warsztatach
„Grafik – dzięki innowacjom bliżej praktyki” zorganizowanych przez Stredná odborná škola obchodu a služieb Martin/Liceum Zawodowe Handlu i Usług w Martinie w Republice Słowacji.

W spotkaniach poza nami uczestniczyły również uczennice z nauczycielami z Zespołu Szkół Budowlanych i Drzewnych z Żywca oraz grupa uczennic ze szkoły w Martinie.
W ciągu trzech intensywnych dni uczestniczyliśmy w ciekawych i doskonale zorganizowanych warsztatach, które w zależności programu skupiały się na różnych aspektach współczesnego warsztatu grafika.
Tematy wiodące to:
– Wykorzystanie „AI“ w tworzeniu grafiki, trendy w projektowaniu graficznym, marketingu i wirtualnej rzeczywistości,
– Optymalizacja projektów graficznych w celu kontrolowania aktualnych trendów w sieciach społecznościowych   
– Bezpieczeństwo cyfrowe, ochrona przed cyberprzemocą, ochrona prywatności i zdrowia psychicznego w Internecie

Zajęcia – codziennie trwające przez około 8 godzin prowadzili eksperci. Były ciekawe i związane z wykonaniem ćwiczeń na komputerach w ograniczonym czasie. Po ich wykonaniu dodatkowo teamy 2-3 osobowe krótko opisywały widoczne projekty. Dla nas opiekunów duże wrażenie zrobiło czynne uczestnictwo naszych uczniów we wszystkich zaproponowanych formach warsztatów, dodatkowo poparte znajomością na wysokim poziomie języka angielskiego, który również na ich prośbę stał się językiem wykładowym :).
Widoczne zaangażowanie naszych uczniów było niezwykle satysfakcjonujące. Wszyscy świetnie sobie radzili nie tylko rozwiązując zadania projektowe które cechowała graficzna zwartość i różnorodność ale też, często niekonwencjonalne podejście. W czasie zajęć na terenie szkoły przygotowywano dla wszystkich uczestników pyszne przerwy kawowe oraz obiady.  Duże wrażenie zrobiło na nas przygotowanie i dbałość o najmniejsze szczegóły naszej obecności nie tylko na terenie szkoły, ale również w hotelu.

Wieczorami z zainteresowaniem spacerowaliśmy po pięknie położonym mieście poznając liczne zabytki i ciekawe miejsca, najczęściej w towarzystwie wykładowców lub naszych opiekunów.

Był to pozostawiający niezatarte wrażenie czas, który na długo zostanie w naszej pamięci, tym bardziej że istnieje bardzo duża szansa rozwinięcia naszej międzyszkolnej współpracy w kolejnym roku.
Byłoby to wzbogaceniem naszych możliwości w których chcielibyśmy aby mogły uczestniczyć kolejne grupy naszych uczniów.

W warsztatach INTERREG wzięli udział: Wiktoria Sokołowska, Anastasja Yasinska z klasy 4 BG oraz Kamila Jędrusiak, Natalia Kupczak i Mateusz Pilorz z klasy 2 AG. Trudno wyobrazić sobie lepszych „ambasadorów ” naszej szkoły. Opiekunami byli nauczyciele przedmiotów zawodowych: prof. Anna Kuzawińska – Sikora i prof. Przemysław Dominik.



tekst: Wiktoria Sokołowska, Przemysław Dominik
zdjęcia: Anna Kuzawińska – Sikora, Przemysław Dominik.

By Admin