WYDZIAŁ CHEMII I OCHRONY ŚRODOWISKA

 

Wydział Chemii i Ochrony Środowiska BSP po wprowadzeniu w życie reformy szkolnictwa ponadgimnazjalnego jest w stanie zapewnić rzetelną edukację na wysokim poziomie w ramach technikoum o specjalności technik anality i ochrona środowiska, w ramach liceum profilowanego o profilach: chemiczne badania środowiska, i kształtowanie środowiska oraz w szkole policealnej o tych samuch profilach.

BAZA DYDAKTYCZNA WYDZIAŁU.

 ZAPLECZE NAUKOWO-DYDAKTYCZNE.

Wydział Chemii i Ochrony Środowiska Bielskiej Szkoły Przemysłowej posiada zaplecze naukowo-dydaktyczne zapewniające sprostanie wymogom nowoczesnej edukacji w dziedzinie chemii, biologii i ochrony środowiska. Posiadamy sale wykładowe, klasopracownie oraz pracownie i laboratoria, w których młodzież może zdobywać ogólną wiedzę z powyższych dziedzin, wykonywać samodzielnie ćwiczenia, rozwijać własne zainteresowania, jak i kształcić się w wybranych przez siebie profilach kształcenia.
Na wyposażenie Wydziału składają się:

1.Dwie sale wykładowe wyposażone w odpowiednie podstawowe środki dydaktyczne (np. rzutniki pisma, magnetowid, plansze, itp.), w tym jedną przystosowaną do prowadzenia demonstracji i pokazów dopełniających treści prowadzonych lekcji (dygestorium oraz stół do demonstracji z instalacją gazową, elektryczną, wodociągową, i kanalizacyjną); które w połączeniu z bogatym wyposażeniem Wydziału w odpowiedni sprzęt stanowią doskonałe narzędzie pracy nauczyciela.

2. Klasopracownia ekologii i ochrony środowiska. (również wyposażona w odpowiedni sprzęt i pomoce dydaktyczne).

3. Klasopracownia hydrauliki, wodociągów i kanalizacji.

4. Pięć pracowni laboratoryjnych , w których można prowadzić lekcje z podziałem na grupy, zajęcia pozalekcyjne oraz ćwiczenia laboratoryjne w klasach liceum profilowanego. Są to pracownie:

  •    Analizy instrumentalnej.
  •    Ochrony środowiska.
  •    Analizy jakościowej i techniki laboratoryjnej.
  •    Analizy ilościowej i technicznej.
  •    Preparatyki chemicznej.

    Na wyposażenie pracowni składają się między innymi: mikroskopy, spektrofotometry, fotometr płomieniowy, konduktometry, tlenomierz, jonometry, pehametry i potencjometry, elektrolizery, polarymetry, refraktometry, przyrządy do pomiaru hałasu i drgań, piece sylitowe i muflowe, wagi laboratoryjne analityczne i techniczne, suszarki laboratoryjne i cieplarki, destylatory i inny sprzęt pomocniczy , jak np. komputery z drukarkami, termostaty, mieszadła magnetyczne, lampy UV, elektryczne czasze grzejne, różne elektrody i czujniki, specjalistyczne ,i podstawowe szkło laboratoryjne, podstawowy sprzęt laboratoryjny, itp. Wymieniony sprzęt jest wykorzystywany stosownie do potrzeb we wszystkich wymienionych pracowniach.
Każda z pracowni jest wyposażona w dygestoria i stoły laboratoryjne z instalacją gazową, wodociągową, kanalizacyjną i elektryczną.

    5. Pomieszczenia pomocnicze:

  •    Pokój przygotowawczy; wykonuje się tam prace związane z przygotowaniem się nauczycieli do ćwiczeń laboratoryjnych oraz pokazów i demonstracji w czasie lekcji.
  •    Pokój wagowy; tam uczniowie korzystają z precyzyjnych wag laboratoryjnych.
  •    Magazyn szkła laboratoryjnego i odczynników chemicznych.
  •    Magazyn kwasów.
  •    Magazyn trucizn i substancji szkodliwych.

KADRA PEDAGOGICZNA

    Wydział Chemii i Ochrony Środowiska Bielskiej Szkoły Przemysłowej posiada wysoko wykwalifikowaną kadrę nauczycieli gwarantującą odpowiedni poziom edukacji w dziedzinie szeroko pojętej chemii, ochrony środowiska i biologii. Wszyscy nauczyciele naszego zespołu posiadają odpowiednie kwalifikacje (wyższe wykształcenie, przygotowanie pedagogiczne). Wielu posiada uprawnienia do nauczania więcej niż jednego przedmiotu. Swoją wiedzę i umiejętności poszerzają na studiach podyplomowych oraz różnego rodzaju szkoleniach i kursach. Fakt, iż nauczają nie tylko przedmiotów ogólnokształcących, ale i specjalistycznych przedmiotów zawodowych w wyżej wymienionych dziedzinach oraz to, że co roku pod ich kierunkiem uczniowie piszą prace dyplomowe zmusza do nieustannego samokształcenia i aktualizacji wiedzy. Pochodną umiejętności naszych nauczycieli i gwarancją jakości ich pracy, są sukcesy ich uczniów w ogólnopolskich konkursach na szczeblu centralnym, np. co roku nasi uczniowie uzyskują główne nagrody i wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepszą Pracę Dyplomową oraz Ogólnopolskim Turnieju Młodych Mistrzów Techniki – szkoła po raz trzeci otrzymała ogólnopolskie wyróżnienie za badania na rzecz ochrony środowiska.
W skład zespołu nauczycieli chemii i ochrony środowiska wchodzi 16 nauczycieli z wyższym wykształceniem i przygotowaniem pedagogicznym, w tym 7 posiada uprawnienia do nauczania przedmiotów z dwóch dziedzin, 3 nauczycielami kontraktowymi, 11 nauczyciele mianowani, a 2 to nauczyciele dyplomowani.

Rekrutacja – informacje
Skip to content