W środę 8 listopada 2023 klasa 1AG pod opieką nauczycieli wyszła do Archiwum Państwowego-oddział w Bielsku-Białej na otwarcie wystawy „Kopernikana w zasobach Archiwum Państwowego” oraz wykład biograficzny o Mikołaju Koperniku pana dr Krzysztofa Ścisło. Poznaliśmy mnóstwo ciekawych faktów i ilustracji z życia tej wybitnej postaci, ale mieliśmy też okazję uczestniczyć w zajmującym wstępie Pana Kierownika Pawła Hudzika w którym przybliżył nam 3 projektantów plakatów eksponowanych na wystawie, towarzyszącym rocznicom obchodów kopernikańskich w minionych socjalistycznych latach.
Wiedza fachowa i elokwencja Pana Kierownika nie po raz pierwszy zrobiły nas wrażenie.
Zaraz po zakończeniu wykładu poszliśmy na spotkanie z Panią Barbarą Derewiecką z Biblioteki Pedagogicznej w Bielsku-Białej, która zgodziła się oprowadzić nas po budynku dawnej willi Rosta. Po raz pierwszy mieliśmy okazję zwiedzić to miejsce, a przy okazji usłyszeć wiele o jego projektancie – wybitnym architekcie, który zaprojektował kilka ikonicznych dla naszego miasta budowli. Obejrzeliśmy unikatowe witraże, niezwykłą snycerkę przedstawiającą maki, intarsjowane meble, pejzaż Białej i przepiękne secesyjne detale architektoniczne. Niezapomniane wrażenie zrobiła na nas otwartość wszystkich osób które spotkaliśmy w czasie naszej obecności. Nawet Pani Dyrektor Anna Niemiec-Warzecha zdecydowała się wpuścić naszą liczną grupę do swojego gabinetu w czasie pracy… :). Mieliśmy okazję podziwiać oryginalny „kominek” z zapadającym w pamięć mottem „Edel sei der Mensch, hilfreich und gut!” Johana Wolfganga von Goethego – „Szlachetny bądź człowieku pomocny i dobry!” może to będzie motto naszej klasy?
Widzieliśmy pokój japoński, wiemy też co to amfilada, rzeźbiony sufit oraz zobaczyliśmy na własne oczy unikalny system rynien wewnętrznych odprowadzających z dachu wodę poprzez strych – a niektórzy z nas zobaczyli nawet fotel Emanuela Rosta…
Końcowym punktem programu była kolejna willa tym razem Sixta na ul. Mickiewicza.
Dotarliśmy tam na „końcówkę” wystawy fotografii. Pozostałe tam eksponaty – zdjęcia były miłym dopełnieniem dnia. Niektórzy z nas z największą radością powitali wygodne kanapy i miejsca do siedzenia…
Zmęczeni, ale z chęcią odwiedzenia tych miejsc raz jeszcze, pełni wrażeń dotarliśmy do szkoły na lekcję języka polskiego.
Dziękuję za pomoc w organizacji wyjścia Dyrekcji Archiwum Państwowego, Dyrekcji Biblioteki Pedagogicznej, BWA, Pani Profesor Ewie Lisowskiej za tłumaczenie fragmentu wiersza J.W. Goethego „Boskość” oraz Panu Profesorowi Sebastianowi Handzlikowi opiekunowi.
tekst/organizacja: Przemysław Dominik
Fot. S. Handzlik, P. Dominik