BSP

„Młody Kopernik” to wystawa towarzysząca międzynarodowemu projektowi typograficznemu. Składają się na nią prace uczniów Bielskiej Szkoły Przemysłowej z Bieska-Białej oraz Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie.

BSP reprezentowali uczniowie klasy 4AG:

Wiktoria Drzewiecka, Marcelina Martyniak, Gabriela Kocur, Oliwia Matuszewska, Perry Świerczyńska, Natalia Pniok, Alicja Wandzel, Jakub Orłowski, Konrad Tesler.

Międzynarodowy projekt typograficzny CopernicusPress 2022

To już trzecia edycja międzynarodowego projektu typograficznego. Poprzednie dwie odbywały się pod hasłem Lem Press i poświęcone były twórczości Stanisława Lema. W ramach projektu artyści tworzą plakaty przygotowane tradycyjnymi technikami drukarskimi z wykorzystaniem drewnianych i metalowych czcionek ruchomych. Poprzednie edycje pokazały, że czarna farba, skład i druk ręczny wystarczą, aby przekazać ponadczasowe myśli, idee, słowa, znaki. W tym roku zapraszamy pracownie drukarskie do tworzenia plakatów związanych z działalnością Mikołaja Kopernika, którego 550. rocznica urodzin przypada w 2023 roku.

Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na wartości związane z literą, przybliżenie historii i promocję zanikającego rzemiosła, jakim są techniki składu i druku ręcznego. W edycji trzeciej nawiązujemy do 550.rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika – astronoma, rewolucjonisty, geniusza, wybitnego uczonego, człowieka renesansu, która przypada w 2023 roku.

www.wbp.olsztyn.pl/copernicuspress2022-miedzynarodowy-projekt-typograficzny/

serdecznie gratulujemy uczestnictwa w projekcie.

Tomek Ratajczak

By Admin