BSP

1 czerwca 2023 r. w Stajniach Książęcych, w Pszczynie uczestniczyliśmy w wernisażu wystawy „Rekonstrukcje ubiorów rekreacyjnych od XVII do pocz. XX wieku”.

Pod czas wernisażu uczniowie wydziału modowego: Joanna Zacny 4TM5, Julia Krywult 4OM oraz absolwenci: Grzegorz Biesik, Weronika Goleniowska, prezentowali wykonane przez siebie rekonstrukcje historyczne strojów m. in. do jazdy konnej i polowań, na rower a także na plażę.

Wykonane rekonstrukcje zostały nagrodzone i wyróżnione w ramach Programu Edukacyjnego  „Wilanów dla Młodych Talentów” zorganizowanego przez Muzeum Pałacu  Króla Jana III w Warszawie. Zadanie konkursowe polegało na wiernym odtworzeniu ubiorów oraz bielizny na podstawie rycin oraz portretów.

Udział dla młodych projektantów wymagał pogłębienia wiedzy na temat: tkanin, form, technik szycia oraz obyczajów panujących w danych epokach. Oprócz przygotowania młodzieży do odkrywania tajników krawiectwa historycznego na przestrzeni trzech wieków sama również zrekonstruowałam strój kobiecy rowerowy z XIX w. prezentujący pierwsze spodnie dla kobiet – bloomersy.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy od 2 czerwca do 31 sierpnia w Stajniach Książęcych obok Zamku w Pszczynie.

Zapraszamy do Galerii.

Jadwiga Marcinów

By Admin