BSP

21 września uczniowie klas graficznych pod opieką nauczycieli zawodu przeszli do BWA na oprowadzanie po wystawie z udziałem Tomasza Kulki – artysty i Jacka Sosnowskiego – kuratora. Wystawa ma tytuł „Piramida głupców”. W otoczeniu sztuki i wsłuchując się w komentarze dotyczące ekspozycji uczestniczyliśmy w interesującej, otwierającej umysły rozmowie, dialogu – momentami monologu o inspiracjach, intuicji, funkcjonowaniu reguł, filozofii – o wizji świata przemawiającej z prac artysty. Wystawa zwraca uwagę dopracowaniem detali, elementów ekspozycyjnych i przede wszystkim  silnym przesłaniem – przetworzeniem świata, odniesieniami do rytuałów, religii etc. Doskonała technika malarska – tempera jajowa, unikalne malarstwo witrażowe za szkle oraz przyciągająca uwagę instalacja ceramiczna w centralnej części galerii dodatkowo wzmocniły wrażenie narracji o współczesnym świecie, przyrodzie, botanice, historii i naszej roli w jej kreowaniu. Poruszająca też była akcentowana przez artystę swoista niewiedza i intuicja w tworzeniu – myśleniu twórczym.
Dowiedzieliśmy się też ile czasu zajmuje realizacja kilku eksponowanych prac, jak wygląda przygotowanie wystaw oraz czym i jak żyje artysta :), było to interesujące i ciekawe dla nas wszystkich.   

W oprowadzaniu wzięli udział uczniowie klas 5BG5, 5AG5 oraz 3AG.
Dziękujemy za życzliwe przyjęcie Pani Dyrektor BWA w Bielsku-Białej Pani Agacie Smalcerz, pracownikom galerii, oraz artyście i kuratorowi.

link do wystawy: https://galeriabielska.pl/wystawa/tomasz-kulka-piramida-glupcow

Zdjęcia: J. Rojkowski
Przemysław Dominik 

By Admin