BSP

Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprosił uczniów szkół ponadpodstawowych na cykl wykładów popularnonaukowych pod hasłem „Chemia niejedno ma imię”. Podczas wykładów prezentowane są najnowsze osiągnięcia współczesnej nauki, a także tematy historyczne i wiele ciekawostek związanych z naukowymi zagadnieniami.

Na pierwszy z takich wykładów, pt. „O chiralności słów kilka”, wybrali się uczniowie klas 4AO5 i 3AO. Temat to trudny, ale tu został ciekawie przedstawiony na przykładach zaskakujących zastosowań wokół nas. Dowiedzieliśmy się m. in., dlaczego ślimakowi nie podoba się jego odbicie w lustrze, a sosny europejskie i amerykańskie mają zupełnie inny zapach, co to jest wstęga Möbiusa i jak można zrobić z niej łańcuch na choinkę.

Patrycja: „Byliśmy na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczestniczyliśmy na wykładzie, który prowadził pogodny, uśmiechnięty doktor, aż się przyjemnie słuchało. Dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy, które naprawdę nas zaskoczyły. Następnie zrobiliśmy obchód po wydziale chemicznym. Zobaczyliśmy ogród na dachu, który wiosną na pewno jest piękny i kolorowy. Dowiedzieliśmy się, że każdy wykładowca ma swój tzw. pokój i każdy z osobna nad czymś pracuje, od analizy próbek aż po badanie jak i z czym reaguje witamina B. Zobaczyliśmy nowoczesne laboratoria, które zrobiły na mnie wrażenie. Są inne i mają coś w sobie, co przyciąga i na pewno przyjemnie by się w nich pracowało. UJ zrobił na mnie ogromne wrażenie i na pewno, wybierając studia, wezmę tę uczelnię pod uwagę. Jest dużo ciekawych kierunków, od astronomii po studia afrykańskie.”

Weronika: „Wycieczka była ciekawym przeżyciem. Mogliśmy poznać bliżej świat studentów na Uniwersytecie Jagiellońskim, jak i przez chwilę poczuć się na wykładzie, jak oni. Ponadto mieliśmy okazję zwiedzić cały kampus oraz nowoczesne laboratoria, w których może sami kiedyś będziemy pracować. Otworzyło nam to szerszą perspektywę na przyszłość i jestem zdania, że było warto.”

By PP