9 listopada br. uczniowie klasy 1 BG oraz 2 AG mieli okazję uczestniczyć w prelekcji historycznej pt. „Walka Żołnierzy Wyklętych o wolną Polskę pod okupacją sowiecką”. Spotkanie, będące także nawiązaniem do zbliżającego się Święta Niepodległości poprowadzili dla nas członkowie Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Śląska Cieszyńskiego. Pierwszy wykład poprowadził p. Ireneusz Pająk, który w niezwykle ciekawy sposób opisał sytuację Polaków pod okupacją sowiecką i walkę Żołnierzy Wyklętych o wolną Polskę. W trakcie wystąpienia szczególnie podkreślał rolę walk na terenie Śląska Cieszyńskiego i zachodniej Małopolski.  Nasi uczniowie poznali postać Henryka Flame ps. ,,Bartek” i historię jego oddziału. W ramach drugiego wykładu p. Aleksander Bujak przybliżył historię Ireny Hruszczak ps. ,,Japonka” i Romualda Czarneckiego ps. ,,Pikolo”.   Uczniowie poznali umundurowanie żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych i rodzaje broni jakimi się posługiwał (pepesza, mauser i mosin). Prelekcja była nie tylko okazją do żywego spotkania z historią, ale również do podejmowania interesujących rozmów i zadawania ciekawych pytań.

Zapraszamy do Galerii

Daniel Stokłosa