BSP

26 października 2023 r. gościem w naszej szkole była Pani Profesor Natalia Pawlus – Prodziekan Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z Instytutu Sztuk Plastycznych w Cieszynie. Pani Profesor jest również graficzką pracującą głównie w technice linorytu.  W części wstępnej otrzymaliśmy solidną dawkę informacji z wieloma przykładami dotyczącą technik graficznych – warsztatowych, później w dwóch grupach rozpoczęliśmy część praktyczną – warsztaty.

Poznaliśmy wszystkie elementy podstawy realizacji grafiki: narzędzia, materiały, a następnie przystąpiliśmy do zaproponowania swoich wersji grafik w rysunku, które następnie przenosiliśmy na formy drukowe. Zaraz po tym nastąpiło pozornie proste wycinanie specjalnymi dłutami naszych grafik. Zapomnieliśmy o planie lekcji, śniadaniach, przerwach tak bardzo wciągnęła nas praca. Gośćmi w czasie trwania warsztatów byli uczniowie klasy 1AG, którzy z zainteresowaniem  obserwowali wyniki pracy swoich kolegów i koleżanek. Było to dla nich inspirujące doświadczenie.

Pani Profesor z każdym z nas indywidualnie omawiała projekty, doradzała, dzieliła się wiedzą wynikającą z ogromnego doświadczenia, dzieliła się narzędziami, czasem i po prostu zaraziła nas swoim entuzjazmem i ujmującym ciepłym stylem prowadzenia warsztatów.
Na zakończenie powiedziała, że jest pod wrażeniem ogromnego zaangażowania i podejścia do pracy, jej intensywności i uzyskanych efektów. Niewątpliwie wielu z nas zainteresowało się linorytem na poważnie, jako o „swojej” technice.

Z pewnością będziemy chcieli ponownie skorzystać z doświadczeń Pani Profesor dla kolejnych grup naszych uczniów. I wygląda na to, że mamy wszelkie szanse powodzenia :).

Otrzymaliśmy też, jako szkoła zaproszenie do odwiedzenia Instytutu Sztuk Plastycznych w Cieszynie
z którego na pewno chcielibyśmy skorzystać.

Chciałbym serdecznie podziękować Miłoszowi Jakóbcowi z klasy 3AG, bez którego pomocy nie byłoby możliwe zorganizowanie warsztatów, klasie 3AG która wspaniale reprezentowała naszą szkołę. Panu Profesorowi Sebastianowi Handzlikowi – wychowawcy klasy, który dynamicznie pracował nad zmiennością planu lekcji tego dnia, oraz Pani Dyrektor Gabrieli Michalskiej dzięki której ten dzień miał taki przebieg.

Zdjęcia: Laura Pezda, Przemysław Dominik
Tekst: Przemysław Dominik

By Admin